• DUYGULARDAN ÖDÜN VERMEDEN DAHA DÜŞÜK EMİSYON.
 • BMW Z4 Roadster'da BMW EfficientDynamics.
 • BMW Z4, standart olarak BMW EfficientDynamics teknoloji paketinin avantajlarıyla donatılmıştır. Performansı arttırırken emisyonu ve yakıt tüketimini azaltan çeşitli işlevler barındırır.
  Bunların arasında Fren Enerjisi Geri Kazanımı, Otomatik Start/Stop işlevi ve Elektrikli Direksiyon gibi yenilikler yer alır. Tüm bu özellikler, değerli enerjinin boşa gitmesini önleyerek virajlarda ve düz yollarda aynı keyfi deneyimlemenizi sağlar.
 • BMW Z Serisi Z4 Roadster Verimlilik
 • ELEKTRİKLİ DİREKSİYON.
 • Elektrikli Direksiyon sistemi, sadece ihtiyacınız olduğunda, yani direksiyonu çevirirken devreye girer. İhtiyaç duyduğu enerji, Fren Enerjisi Geri Kazanımı aracılığıyla daha önceden frenlemeden ve kinetik enerjiden elde edilmiştir.
  BMW EfficientDynamics’in bu öğesi, geleneksel hidrolik güçle çalışan direksiyon sistemini bir elektrik motoru ile değiştirir. Hidrolik sistemler sürekli olarak motordan güç çekerek fazladan yakıt tüketirken, yenilikçi BMW sistemi sadece gerçekten ihtiyaç duyulduğunda devreye girer. Direksiyonu oynatmazsanız (örneğin düzlükte veya uzun ve düzgün bir virajda), elektrik motoru devreye girmeyerek güç tüketimini azaltır.
BMW Z Serisi Z4 Roadster Verimlilik
 • FREN ENERJİSİ GERİ KAZANIMI.
 • Bugüne kadar fren yapmak enerji kaybı anlamına geliyordu. Fren Enerjisi Geri Kazanımı, frenleme sırasında enerjiyi geri kazanarak ve aküyü şarj ederek buna bir son verir.
  Ayağınızı gaz pedalından çeker çekmez ya da frene basar basmaz serbest kalan enerji aküyü şarj etmek için kullanılır. Bu, motorun yükünü azaltır ve emisyonu düşürür.
 • Elektrik enerjisinin hedeflenen geri kazanımının başka bir avantajı da vardır. Tam hızlanmada, motor, geleneksel sistemlerde aküyü şarj etmek üzere ayrılan itici bir gücü kullanır. Bunun sonucunda maliyet azalırken sürüş keyfi artar.
BMW Z Serisi Z4 Roadster Verimlilik
 • 8 İLERİ STEPTRONIC SPORT ŞANZIMAN.
 • Tasarrufun en dinamik ve konforlu yolunun sunan BMW Z4'te yer alan 8 ileri Steptronic Sport şanzıman son derece yumuşak vites geçişleri sağlamanın ve yüksek hızlarda arka plan gürültüsünü azaltmanın yanı sıra yakıt tüketimini de önemli oranda azaltır.
  8 ileri Steptronic Sport şanzıman ile ne kadar hızlı ve rahat bir biçimde vites değiştirildiği yalnızca devir sayacında belli olur. Vitesler ayrı ayrı titizlikle kademelendirildiğinden, değişiklikler küçük devir aralıklarıyla gerçekleşir ve vites değiştirme işlemi güçlükle fark edilir. Aynı zamanda motor, gücünü ve verimliliğini en uygun şekilde kullanmasına olanak veren performans düzeyinde tutulur.
 • Yüksek hızlarda ek vitesler nedeniyle motor devirleri düşerek yakıt tüketimini ve motor gürültüsünü azaltır. Vitesi manuel olarak değiştirmek için elektronik vites kolunu kullanıyor olsanız bile sistem, yeni geliştirilen ve çok daha verimli dönüştürücü debriyaj yardımıyla çalışır.
BMW Z Serisi Z4 Roadster Verimlilik
 • OTOMATİK START/STOP İŞLEVİ.
 • Günlük sürüş koşullarında kırmızı ışıklar, trafik sıkışıklıkları, yol çalışmaları gibi motorun rölantide çalıştığı ve gereksiz yere yakıt harcadığı birçok durum bulunur. BMW X4'te yer alan Otomatik Start/Stop işlevi otomobiliniz geçici olarak durduğunda motoru kapatır ve böylelikle gereksiz yakıt tüketimini önler.
  BMW Z4'teki (sDrive18i, sDrive20i ve sDrive28i) Otomatik Start/Stop işlevi, otomobiliniz durur durmaz motoru durdurur ve sürücü (düz şanzıman) ayağını debriyajdan çekince ya da (Steptronic şanzıman) frene basınca tekrar çalıştırır. Bununla birlikte akıllı elektronik ise motoru yalnızca diğer yükler tarafından enerji ihtiyacı olmaması durumunda durdurur
 • ve bunun güvenliğinize ve yolculuk konforunuza hiçbir olumsuz etkisi olmaz. Örneğin motor optimum çalışma sıcaklığına ulaşana kadar ya da otomobil içi sıcaklığı istenen aralığa ulaşana kadar çalışır durumda kalır. Otomobilinizdeki şanzıman türüne bağlı olarak, motor Otomatik Start/Stop işlevi tarafından kapatıldığında, ister ayağınızı frenden çekin ya da ister debriyaja basın, saniyeden çok daha kısa bir zaman dilimi içinde motor otomatik olarak tekrar çalışmaya başlayacaktır. Böylece daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon elde edilir.