• DİRENCİ EN AZA İNDİRİN. VERİMLİLİĞİ ARTIRIN.
 • BMW 3 Serisi Gran Turismo'da BMW EfficientDynamics.
 • BMW 3 Serisi Gran Turismo daha fazla sürüş keyfi ve daha az emisyona yönelik önlemler ve teknolojiler içeren kapsamlı BMW EfficientDynamics paketini sunar.
 • BMW 3 Serisi Gran Turismo Verimlilik
 • BMW 3 Serisi Gran Turismo Verimlilik
 • ECO PRO MODU.
 • ECO PRO Moduna geçiş yapar yapmaz her şey daha fazla verimliliğe göre ayarlanır ve kişisel sürüş stilinize göre bu özellik yakıt tüketiminde yüzde 20'ye kadar tasarruf yapabilmenizi sağlar (bir şirket içi BMW yakıt tüketimi çalışmasına göre).
  Bu mod gaz ve şanzıman tepkisinin yanı sıra vites değiştirme noktalarını da optimize eder ve ısıtma/klima stratejisini akıllı şekilde uyarlar. Kontrol Ekranı yakıt tüketimini o anda
 • hangi EfficientDynamics teknolojisinin azalttığını gösterir. Verimliliği daha fazla artırabilmeniz için mevcut sürüş durumunuzla ilgili ECO PRO önerileri de gösterilir.
  Ek seyir fonksiyonu (yalnızca Steptronic şanzımanla), ön izleme asistanı ve ECO PRO Route (ikisi de yalnızca Professional Navigation Sistemi ile birlikte) ve ECO PRO Modu içindeki Aktif Cruise Control özelliğinin kullanımıyla ek bir %5 tasarruf sağlanır.
 • Seyir fonksiyonu

Seyir fonksiyonu ECO PRO Modu'nun bir özelliğidir. 50–160 km/sa aralığında bir hızda sürücü ayağını gazdan çeker ve fren yapmazsa sistemin motorla bağlantısı kesilir ve otomobil rölantide kullanılabilir, yani motor gücü olmadan çalışır.

 • Ön izleme asistanı

Professional Navigation Sistemi ile birlikte çalışan ön izleme asistanı, ECO PRO modunun yenilikçi bir özelliğidir. Navigasyon verilerine dayanarak yol boyunca virajları, yerleşim alanlarını, ada kavşakları, T kavşakları, hız limitlerini ve otoyol çıkışlarını tespit eder ve hızınızı önceden azaltabilmeniz için önceden öneriler verir. Proaktif sürüş asistanı aynı zamanda rölantide kullanım fonksiyonunu etkin biçimde kontrol eder.

 • ECO PRO Rota

ECO PRO Modu, ECO PRO Rota özelliğini de içerir. Bu özellik, yeni nesil Professional Navigation Sistemi ile bir araya gelerek, yakıt tasarrufu açısından en elverişli yolları hesaplamak için mevcut trafik durumu ve yol koşullarının yanı sıra kişisel sürüş tarzı gibi çeşitli parametreleri kullanır.

 • ECO PRO Modu'nda yer alan Aktif Cruise Control özelliği

ECO PRO Modu Aktif Cruise Control özelliği gerektiğinde otomobil tamamen hareketsiz hale gelene kadar hızı ve frenleri yönetir. Trafik durumu normale döndüğünde otomobil verimli bir biçimde arzu edilen hıza geri döndürülür.

BMW 3 Serisi Gran Turismo Verimlilik
 • AERODİNAMİK ÖZELLİKLER.
 • Otomobilin tasarımının tamamı BMW EfficientDynamics felsefesini yansıtır. Özellikle aerodinamik olarak optimize edilmiş ön rüzgarlık ve gövde altı, hava direncini ve yakıt tüketimini azaltan yenilikçi yeni özellikleriyle etkileyicidir.
  Ön rüzgarlık BMW EfficientDynamics felsefesini görsel bir tasarımla somut hale getirir. Entegre Hava Perdesi, hava akışını ön çamurluk boyunca iki dikey giriş aracılığıyla yönlendirir.
 • Hız kazanıldığında hava akışı tekerleklerin dış kısmında bir “perde” oluşturur. Ayrıca Havalandırma hava akışını ön tekerleklere yönlendirir. Bu yenilikler türbülansı ve hava direncini azaltarak yakıt tüketimini düşürür. Düz gövde altı kaplaması ve motor bölümü perdesi aerodinamik açıdan önemli geliştirmeler sunan diğer detaylardır.
BMW 3 Serisi Gran Turismo Verimlilik
 • OTOMATİK START/STOP İŞLEVİ.
 • Otomatik Start/Stop işlevi yakıtın yalnızca otomobiliniz hareket halindeyken kullanılmasını sağlar.
  Otomobiliniz örneğin kırmızı ışıkta veya trafik sıkışıklığı sırasında hareketsiz haldeyken Otomatik Çalıştırma/durdurma fonksiyonu enerji tasarrufu potansiyelini kullanır ve otomobil boştayken ve ayağınızı debriyajdan çektiğinizde (düz şanzıman) ya da otomobil
 • hareketsiz hale gelene kadar frene bastığınızda (Steptronic şanzıman) motoru kapatır.
  Bilgi ekranı fonksiyonun aktif olduğunu gösterir. Ayağınızı de debriyaja koyduğunuzda (düz şanzıman) veya ayağınızı frenden çektiğinizde (Steptronic şanzıman) motor anında yeniden çalışmaya başlar ve yolculuğunuza çabucak ve kesintisiz biçimde devam etmenizi sağlar.
 • Güvenli ve konforlu

Motor en uygun çalışma ısısına erişmediyse, iç sıcaklık arzu ettiğiniz gibi değilse, akü şarj durumu çok düşükse veya direksiyonu kullandığınızda fonksiyon etkinleşmeyeceğinden konforunuz ve güvenliğiniz etkilenmez. Arzu ederseniz otomobiliniz hareketsiz haldeyken bile merkezi bir kumanda elemanı motoru çalıştırır (örneğin otomobilin savrulmaya başlaması veya ön camda buğulanma oluşması gibi durumlarda). Otomatik Çalıştırma/Durdurma fonksiyonu istendiği zaman bir düğmeye basılarak devre dışı bırakılabilir.

BMW 3 Serisi Gran Turismo Verimlilik
 • FREN ENERJİSİ GERİ KAZANIMI.
 • Her fren yaptığınızda, kinetik enerji ortaya çıkar. Şimdiye kadar bu enerji kullanılmadan boşa gidiyordu. Fren Enerjisi Geri Kazanımı fren yaptığınızda veya ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde üretilen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek daha önce yararlanılmayan bu potansiyeli kullanır.
 • Bu enerji daha sonra otomobilin aküsünün şarj edilmesinde kullanılır. Akıllı enerji yönetim sistemi sayesinde alternatörün sürekli olarak çalışması gerekmez, bu da jeneratör üzerindeki gerilimi azaltır. Bunun sonucunda, BMW EfficientDynamics'in amaçladığı gibi düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans elde edilir.
BMW 3 Serisi Gran Turismo Verimlilik
 • 8 İLERİ STEPTRONIC ŞANZIMAN.
 • 8 ileri Steptronic şanzıman ve 8 ileri Steptronic Spor şanzıman hassas şekilde kademelendirilmiş vites oranları ve kısa devri aralıkları sayesinde daha hızlı vites geçişini mümkün kılar. Bu durum üst sınıf bir konfor, canlı dinamikler ve düşük yakıt tüketimi bileşimini sağlar.
  8 ileri Steptronic şanzıman daha akıcı vites değiştirmenin yanı sıra yüksek hızlarda gürültü
 • seviyesini de azaltarak yakıt tüketimini önemli ölçüde düşürür. Bağımsız vitesler daha hassas bir biçimde kademelendirilmiştir ve aktarım işlemi neredeyse hissedilmez. Aynı zamanda motor, gücünü ve verimliliğini en uygun şekilde kullanmasına olanak veren performans düzeyinde kalır. Yüksek hızlarda ilave vitesler devirleri düşürerek hem yakıt tüketimi hem de motor gürültüsünde azalma sağlar.
 • Önsezili Hareketli Aksam

BMW EfficientDynamics tarafından sunulan 8 ileri Steptronic şanzıman sayesinde Sürüş Deneyimi Kontrolü aracılığıyla yeni Önsezili Hareketli Aksam ile otomobilin performansını artırmak mümkündür. “Sport” modunda, şanzıman yönetimi rotanın özelliklerine göre daha dinamik ve daha anlık bir tepki sunmak üzere navigasyon sisteminden gelen verileri kullanır. Adından da anlaşılacağı gibi “Comfort” modu, daha az sayıda vites değişimiyle konfora yönelik bir vites değiştirme programı sunar.

 • 8 ileri Steptronic Sport şanzıman

8 ileri Steptronic Sport şanzıman rahat seyirden son derece dinamik bir sürüş stiline kadar kişisel sürüş stilinize uyum sağlar. Otomatik vites değiştirmeye ek olarak istediğiniz zaman kısaltılmış vites kolu veya Spor direksiyon üzerindeki iki kulakçık düğmesi aracılığıyla vites değiştirebileceğiniz düz şanzımana geçiş yapabilirsiniz. Sport modunda vites geçişleri yüksek performans ve iyileştirilmiş hızlanmaya yönelik tasarlanmıştır. Kalkış Kontrolü ekstra dinamikler sunar. Motor sporlarından ilham alan bu fonksiyon başlangıç devrini kontrol eder ve hareketsiz halden maksimum hızlanmaya geçişi mümkün kılar. 8 ileri Steptronic spor şanzımanla mümkün olan en iyi verimliliği elde edebilir ve aynı zamanda rakipsiz vites geçişlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.